Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Ozdoby wigilijnego stołu

Dekoracja świątecznego stołu

W każdym domu stół posiada tę wyjątkową magiczną moc, że pozwala spotkać się rodzinie razem podczas wspólnego spożywania posiłków, oglądania telewizji, przeprowadzania gier, przeżywania jakichś ważnych wydarzeń itp. Czasem to właśnie zasiadanie to stołu jest jedyną okazją ku temu, by rodzina mogła pobyć choć przez chwilę razem w natłoku codziennych zajęć. Z pewnością jednym z takich istotnych momentów jest Wigilia Bożego Narodzenia, czyli wieczór 24 grudnia każdego roku. Dla większości osób w naszym kraju jest to dzień pracujący, zatem możliwość zwieńczenia tego dnia przy wspólnym stole pełnym smakowitych potraw, pięknie udekorowanym, a na dodatek w towarzystwie najbliższych sobie osób – to najpiękniejsza chwila, jaką można sobie tylko wymarzyć.

Oczywiście potrawy to nie wszystko – stół musi po prostu prezentować się doskonale. Tradycja nakazuje, by zawsze przygotować o jedno nakrycie więcej – dla tzw. niespodziewanego gościa, który być może zawita w tę jedyną taką w roku zimową noc do naszego domu i poprosi o schronienie – staropolski obyczaj nakazuje okazać takiemu człowiekowi pełną gościnę, potraktować go niczym członka rodziny.

Na nakrycie dla każdej osoby składa się zazwyczaj: talerz płaski oraz talerz głęboki (czasem jako miseczka z dwoma uszkami – po to, by łatwiej można było spożyć np. czerwony barszcz), a także oddalona nieco od talerzy filiżanka wraz ze spodkiem oraz, rzecz jasna, sztućce, a wśród nich obowiązkowo widelec, nóż, łyżka duża oraz mała łyżeczka. Ponadto w każdym domu praktykowane jest inaczej, bowiem niektórzy preferują kłaść pod każdym pojedynczym nakryciem dodatkową podkładkę, inni tego nie robią i stawiają całość po prostu na obrusie. Co się zaś tyczy obrusu – choć kolor nie ma większego znaczenia (mimo iż królują jasne pastelowe odcienie, takie jak biały lub ecru), koniecznie musi być solidnie wyprasowany oraz czysty.

Wiele gospodyń domowych praktykuje nakładanie na stół dwóch warstw obrusów – jeden rozpostarty na całej długości stołu, drugi zaś (najczęściej w kształcie kwadratu lub koła, co ważne natomiast – musi być w innym, kontrastowym kolorze, a więc np. w stosunku do białego idealnie pasuje tutaj niebieski lub czerwony) na samym środku, gdzie zazwyczaj stawia się stroik świąteczny, a w nim świece dodające wyjątkowego nastroju podczas wieczerzy, szopka bożonarodzeniowa, talerzyk z opłatkami dla wszystkich członków rodziny oraz najważniejsze potrawy, takie jak np. karp, barszcz, ziemniaki, kapusta z grzybami itp.

Dodatkowymi elementami, które „rozświetlą” wygląd naszego świątecznego stołu będą z pewnością także dekoracje wykonane z serwetek (pomysły na ich składanie można znaleźć w książkach lub w Internecie, nie potrzeba ku temu wielkich zdolności manualnych), a także te wykonane ze sztucznych lub prawdziwych kwiatów, gałązek ze świecącymi malutkimi bombkami, jemioły oraz wszelkie słodkości pozawijane w fantazyjne opakowania (np. w Wielkiej Brytanii przybierają one formę wielgaśnych cukierków, które należy odwinąć, mając na głowie założoną specjalną koronę ze złotego papieru).