Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jemioła i jej zastosowanie we florystyce

Ozdobne bukiety z jemioły

Jemioła to kolejny element, który kojarzony jest ze świętami Bożego Narodzenia. Najczęściej służy jako dekoracja zwisająca swobodnie z lampy, z sufitu lub umocowana nad drzwiami, ponieważ stary zwyczaj mówi, iż dwie osoby płci odmiennej, które znajdują się pod taką jemiołą w danym momencie, powinny oddać się pocałunkowi. Choć obecnie najbardziej praktykowane jest to przez Amerykanów, to najprawdopodobniej pomysł ten narodził się w XVII wieku w Anglii – po każdym takim pocałunku mężczyzna powinien był zerwać jeden owoc z jemioły. Niewykluczone jednak, że Anglicy przejęli ten rytuał od Celtów.

Być może też wzięło się to z przekonania w niektórych kręgach kulturowych (m.in. wśród ludności zamieszkującej dzikie tereny Afryki lub Australii), iż jemioła stanowi symbol płodności, na którą rzekomo wpływa ona pozytywnie. Inne teorie głosiły (wywodzą się one jeszcze z czasów antycznych oraz pogańskich), że obecność jemioły w domu sprzyja atmosferze bezpieczeństwa, gdyż wygania ona wszystkie złe moce, a sprowadza pomyślny los, zgodę między mieszkańcami oraz majątek dla jego gospodarzy w perspektywie nowego nadchodzącego roku.

Mało kto wie jednak, że istnieje aż siedemdziesiąt gatunków jemioły (około) i jest to roślina pół- lub pasożytnicza rosnąca na drzewach, czerpiąca z nich za pomocą specjalnych ssawek niezbędne dla siebie substancje (wodę oraz sole mineralne). Ponadto posiada liście, kwiaty oraz owoce, którymi żywią się zazwyczaj ptaki (szczególnie zimą).

Zatem: ponieważ jemioła teoretycznie niczym nie różni się od każdej innej rośliny, a zarazem jest ona rośliną jedyną w swoim rodzaju, której nie da się pomylić z żadną inną, znalazła ona ogromne zastosowanie w sztuce dekoracyjnej, szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia, z którymi to ściśle jest powiązana i kojarzona. Znakomicie nadaje się do tworzenia stroików oraz wieńców, które można zarówno postawić, jak i powiesić – nad drzwiami lub wejściem do kuchni, do domu, do głównego pokoju – obowiązkowo!

Wybierając gałązki jemioły do bukietu, zwracajmy uwagę na to, by miały one dużo białych owoców (kształtem i wyglądem przypominają one jagody), które doskonale wyróżniają się na tle zielonkawych liści. Takie gałązki można przyozdobić kolorowym sprayem lub farbą – np. w kolorze śniegu, złotym lub czerwonym – tak, by kontrastowała z resztą. Do bukietu można oczywiście dołożyć sztuczne kwiaty, owoce, kawałki mchu, brzozy, szyszki sosny, bombki, kokardki, gwiazdeczki lub dzwoneczki, nie doprowadzajmy jednak do sytuacji, że do gałązek jemioły dodamy również gałązki świerku lub innego iglastego drzewka, ponieważ będzie się to wyraźnie „gryzło” – należy zdecydować się na jeden rodzaj gałązek. Bukiety takie można umieścić w doniczce, wetknąć w specjalną gąbkę florystyczną lub włożyć do wazonu.